دوشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال به دوستان   افزودن به سایتهای برگزیده   بورس نگر را صفحه خانگی خود کنید

اخبار کوتاه و لحظه ای روزانه
قیمت جهانی فلزات - آخرین وضعیت مس، روی و...

برخی از تحلیلگران معتقدند که پس از تعطیلات سال نو چینی، واردات فلزات مخصوصا مس به چین افزایش قابل توجه خواهد یافت و در مورد برخی دیگر از فلزات هم چین دوباره به وارد کننده تبدیل خواهد شد. هنوز مشاهدات کافی در مورد این که این واردات تا چه حد گسترده خواهد بود وجود ندارد. به نظر می‏رسد که افزایش قیمت هفته گذشته منجر به افزایش واردات شود، البته خرید فیزیکی باید در سطح گسترده‏تر ادامه یابد تا رشد قیمت ادامه پیدا کند. همچنین از نظر بنیادی فلزات مختلف در شرایط متفاوتی به سر می‏برند و برای برخی از فلزات از جمله آلومینیوم کمبود خاصی مشاهده نمی‏شود. همچنین انتظار می‏رود که مس در سال جاری با مازاد روبـرو باشد (مازاد 160هزار تن به تخمین Bloomsbury Mineral). البته موجودی‏های نیکل، قلع و سرب در حال کاهش هستند.


مس
با افزایش خوش‏بینی‏ها در مورد اقتصاد کشورهای مصرف‌کننده مس و گمانه‏زنی در مورد افزایش تقاضا از سوی چین پس از تعطیلات سال نو چینی، قیمت نقدی مس با افزایش 7درصدی به 6186دلار برای هر تن رسید. واردات چین در ماه ژانویه با افزایش 44درصدی به 132هزار تن رسید که تقریبا دو برابر میانگین واردات ماهانه 69هزار تنی در سال 2006 است. مدیر عامل شرکت Freeport-McMoran می‏گوید که اقتصاد چین با رشد بالا و اقتصادهای اروپا وآمریکا با رشد مناسب در نیمه دوم سال 2007، تقاضا برای مس را افزایش خواهند داد. ِDeutsche Bank هم می‏گوید که انتظارات برای مس مثبت است، ولی این انتظارات در قیمت کنونی گنجانده شده است و قسمتی از رشد قیمت مربوط به حرکات صندوق‏های سرمایه‏گذاری است.


برخی دیگر از تحلیلگران، قیمت مس در مرحله کنونی را همراه با خطر می‏بیینند. آنها می‏گویند که شواهد قوی مبنی بر تصمیم دولت چین برای پر کردن مجدد ذخایر این کشور وجود ندارد و میزان واقعی این ذخایر فاش نمی‏شود. در سال 2005 برخی این ذخایر را 3/1میلیون تن اعلام کردند ولی بازار این تخمین را بسیار اغراق‏آمیز تلقی نمود. به هر حال خرید توسط تجار و خرید توسط دولت چین بسیار متفاوت است و افزایش واردات مس و قراضه مس در ژانویه باید با خرید گسترده‏تـر در آینده تایید شود. منحنی قیمت LME هم premium خاصی برای خرید نقدی نسبت به قرارداد 3‏ماهه که نشان از کمبود باشد ندارد.


آلومینیوم
در هفته گذشته موجودی‏های آلومینیوم LME با افزایش 9/2درصدی به 784هزار تن رسید و قیمت با کمی کاهش به 2870دلار برای هر تن کاهش یافت. با وجود این که در بازار آلومینیوم کمبود خاصی مشاهده نمی‏شود و آلومینا، مواد اولیه تولید آلومینیوم با افزایش عرضه مواجه بوده است، در حال حاضر قیمت در سطوح بالا باقی‏مانده است. نگرانی در مورد عرضه بوکسیت توسط گینه، بزرگترین صادرکننده آلومینیوم، قیمت آلومینیوم را اخیرا افزایش داده است. در گینه حکومت نظامی اعلام شده است و سندیکاهای کارگری دست به اعتصاب زده‏اند.


همچنین مدیر عامل شرکت Alcan که یک پروژه جدید 5/2میلیارددلاری را با مشارکت ابوظبی و عمان در دست اجرا دارد، گفت که انرژی حداقل 25 الی 30درصد قیمت تمام شده آلومینیوم را تشکیل می‏دهد و کشورهای منطقه خلیج‏فارس باید از منابع عظیم انرژی خود برای گسترش صنعت آلومینیوم استفاده کنند.


روی
در هفته گذشته موجودی روی LME با افزایش 9/1درصدی به 99هزار تن رسید. همچنین قیمت نقدی روی با افزایش 5درصدی به 3551دلار افزایش یافت. در صورتی که قیمت در سطح بالاتر از 3500دلار تثبیت گردد، احتمال افزایش جریان نقدینگی توسط صندوق‏های سرمایه‏گذاری که به روش تکنیکی عمل می‏کنند وجود دارد. همانطور که در گزارش قبلی اشاره کردیم، چین که در اواخر سال قبل صادرکننده روی بود، در ماه ژانویه واردات را افزایش داده است و یکی از دلایل رشد قیمت روی، انتظار واردات بیشتر توسط چین پس از تعطیلات سال نو چینی می‏باشد. با توجه به قیمت داخلی روی در چین، صادرات روی از چین سود قابل توجهی برای تجار ندارد. بنابراین احتمالا چین دوباره واردکننده خواهد بود.


سود شرکت Zinifex در نیمه دوم سال 2006 (که نیمه اول سال مالی منتهی به ژوئن 2007 برای شرکت محسوب می‏شود)، با افزایش 200درصدی به 227میلیوندلار استرالیا افزایش یافت. فروش نیز با افزایش 100درصدی به 24/2میلیارددلار رسید. با وجود کاهش اخیر قیمت روی، Zinifex بازار روی را در سال 2007 با کمی کمبود مواجه می‏بیند. با توجه به ذخایر نقدی بالا، این شرکت میل به خرید شرکت‏های معدنی که حداقل 100هزار تن از انواع فلز (روی مس طلا و سرب) تولید می‏کنند دارد. شـرکـت Wolfden کـانـادا در حال حاضر مورد نظر Zinifex می‏باشد. ذخایر معدن Century متعلق به zinifex تا سال 2015 روبه اتمام خواهد بود و شرکت باید در فکر جایگزین کردن تولید از این منبع باشد.


سرب
قیمت نقدی فلز سرب در هفته گذشته با افزایش 4/8درصدی به 1960دلار برای هر تن رسید که یک رکورد جدید محسوب می‏گردد. موجودی‏های سرب هم با کاهش 4درصدی به 32000 تن رسیدند (20درصد کاهش در سال 2007).


یکی از عوامل افزایش قیمت سرب، اختلالات تولید در عملیات Xstrata در استرالیا است که شرکت در مورد آن توضیح کافی نمی‏دهد. به دلیل روشن نبودن ابعاد مشکلات این شرکت، معامله‏گران با قبول پیش‏فرض بدترین سناریو، قیمت را شدیدا افزایش دادند. پس از انتشار اخبار مربوط به مشکلات تولید و عدم تحویل محصول توسط برخی کارخانه‌ها شرکت Xstrata، قیمت سرب با افزایش قیمت 20درصدی مواجه شده است. در حال حاضر موجودی‏ها در انبارهای اروپا بسیار ناچیز است ولی در انبار سنگاپور 20هزار تن موجودی وجود دارد، بنابراینpremiumهای فیزیکی افزایش چندانی نیافته است.


نیکل
قیمت قراردادهای سه‏ماهه نیکل به رکورد قیمت بیش از 40هزاردلار برای هر تن رسید. موجودی‏های 3500 تنی این فلز برای مصرف کمتر 1 روز جهان کفایت می‏کند. در حال حاضر، به دلیل کاهش موجودی‏ها، روند قیمت نیکل بسیار مستحکم است.
منبع: شرکت کارگزاری مفید

۰۷ اسفند ۱۳۸۵

گروه تحلیلی بورس نگر

www.boursenegar.com

 

 
  
 

 نظر خواهی 

 موسسه بورس نگر معیارهای دقیقی برای حصول اطمینان از رعایت بی‌طرفی و انصاف در ارائه مطالب و گزارش‌های خود دارد. 

لطفا در صورتی که انتقادی نسبت به رعایت این مساله در مورد هر یک از گزارشات و تحلیل‌ها دارید، ما را از نظر خود آگاه سازید.
 نظرات خود را با استفاده از جدول مقابل برای ما ارسال کنید. نظر دهید- نظر شما در مورد این گزارش :  

نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
عنوان : *
پیشنهاد :
* : ضروری

فارکس چیست؟

سرمایه داری

تحلیل بازار مسکن

مدیریت بازرگانی

بورس فلزات

تحلیل تکنیکال

کسب درآمد در اینترنت

بانک پاسارگاد

فارکس در ایران

سرمایه گذاری در فارکس

تحلیل روز

مدیریت پروژه

بورس نفت

اقتصادی

کسب درآمد اینترنتی

خرید اینترنتی

فارکس ایران

سرمایه گذاری بانک ملی

کار در اینترنت

مدیریت صنعتی

بورس فلزات تهران

اقتصاد روز

کسب درآمد

اطلاعات

فارکس سایت

سرمایه گذاری بهمن

کار در خانه

بانک ملی

بورس کالای ایران

اقتصاد آمریکا

کسب درآمد عالی

موبایل نرم افزار

فارکس آموزش

تحلیل اقتصاد ایران

کار در منزل

بانک ملت

بورس آهن آلات

اقتصاد ایران

کسب درآمد در خانه

موبایل دانلود

فارکس eBOOK

تحلیل اخبار

کار در ایران

بانک صادرات

سرمایه

اقتصاد دبی

کسب کار

سرگرمی اینترنتی

فارکس

تحلیل ارز

کارگزاران

بانک تجارت

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آمریکا

کسب و کار

سرگرمی ها

فارکس شیراز

تحلیل اقتصادی

کاریابی

بانک اقتصاد نوین

سرمایه گذار

سرمایه گذاری در کیش

پول درآوردن

سرمایه گذاری فارکس

بورس تهران

تحلیل اقتصاد

کار آفرینی

بانک پارسیان

سرمایه گذاری غدیر

سرمایه گذاری در دبی

پولدار

سیگنال فارکس رایگان

بورس کالا

تحلیل فارکس

کاریکاتور

بانک سامان

سرمایه گذاری مسکن

سرمایه گذاری در ایران خودرو

مدیریت زمان

سیگنال رایگان فارکس

مدیریت سرمایه در فارکس     سرمایه گذاری دربورس       سرمایه گذاری در فارکس      مدیریت سرمایه فارکس     معامله گری حرفه ای در فارکس

نرخ ارز   نرخ دلار   نرخ ارز در بازار

 

 آخرین عناوین 

 

 مطالب مرتبط 

جستجوی اخبار مرتبط بیشتر...


طراحی سایت، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام